Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 656 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zadbać o pamięć!

niedziela, 09 lipca 2017 12:28
Skocz do komentarzy

Niedługo będziemy obchodzili 100. lecie odzyskania niepodległości. W kontekście dyskusji nad koncepcją tzw. „Trójmorza” czy też „Międzymorza” lansowaną przez KPN od 1979 roku umyka nam ważny element, który może spowodować reorientację świadomości w niektórych krajach naszej części Europy z wpojonej „wyzwoleńczej roli Armii Czerwonej” na pamięć o wspólnocie w czasach I RP. Niedawno na takie spojrzenie Konfederatów zwrócił uwagę rosyjski „Przegląd Wojskowy”. Elementem powodzenia zmiany świadomości o faktach historycznych lub nawet pobudzenia świadomości narodowej jest zadbanie o miejsca pamięci i groby naszych przodków na Wschodzie. Na Białorusi – jak mi się wydaje – ten problem jest szczególnie istotny.

 

 grob.jpg

 

Dwa przykłady. Zwróciłem się do ambasadora Austrii w Polsce dra. Thomasa M. Buchsbauma w sprawie zadbania o groby żołnierzy armii CK, które znajdują się na kompletnie zdewastowanym cmentarzu w Wysokim Litewskim /biał. Высокае, 52°22′N 23°22′Eniedaleko granicy polsko-białoruskiej.  Na dawnym cmentarzu katolickim znajdują się dwie kwatery wojskowe ( 4+6 mogił) z czasów I wojny światowej. W jednej z tych kwater spoczywają żołnierze austriaccy wraz z przynależnością do konkretnych jednostek (nazwiska wskazują na pochodzenie austriackie, węgierskie i polskie) oraz legioniści z I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, którzy polegli w walce pod Wysokiem Litewskim 22.11.1915 r.

 


grob 3.jpgKWATERA POCHOWANYCH ŻOŁNIERZY
 
 

Inskrypcja brzmi: „Tu spoczywają Legioniści Polacy z I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego [nazwiska] polegli 22 II 1915 r. pod Wysokiem Litewskim w walce o wolność Ojczyzny”. Całość sprawia wrażenie smutne chociaż pochowani są tam bohaterowie wielu narodów, do tego tych zaangażowanych dziś w „Trójmorze”. Jestem ciekaw reakcji ambasady Austrii w tej sprawie. Jest faktem ogólnie znanym, że w tym państwie gromadzone są szczegółowe rejestry wojskowe jeszcze z czasów Austro-Węgier. Być może kilka rodzin po blisko 100 latach odnajdzie miejsca spoczynku swoich przodków!

 

Niedawno w sprawie miejsc pamięci na Białorusi czy Ukrainie interpelację poselską nr 13277 złożył dr hab. Józef Brynkus z Wadowic. Parlamentarzysta pyta Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in., cyt. „Jak wygląda kwestia upamiętniania przez Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś i Ukrainę miejsc pochówku żołnierzy polskich poległych za ich niepodległość w latach 1918-21?” oraz „Ile polskich pomników i miejsc pamięci istniejących nadal oraz na dzień 1 września 1939 roku jest objętych ochroną prawną na terytorium Litwy, Białorusi, Ukrainy i Czech w ramach porządku prawnego i decyzji władz terytorialnych ww. państw? Konkretnie gdzie te miejsca pamięci i pomniki się znajdują?”.

 

Mam wrażenie, że polskie władze nie mają żadnej konkretnej wiedzy na temat zadanych przez posła Brynkusa pytań.

 

Przykład drugi. W Porzeczu /biał. Парэчча, 52°16′50″N 25°49′10″Ena Białorusi został zamordowany 7 października 1939 roku w rodzinnym majątku Raman Skirmunt ziemianin, białoruski działacz narodowy, poseł do Dumy Państwowej I kadencji, premier Białoruskiej Republiki Ludowej, a następnie senator III kadencji w II RP.  Finansował wydawanie istniejącego do dziś białoruskiego pisma „Nasza Niwa”.

 

r skirumnt.jpg
MOGIŁA R. SKIRMUNTA
 

Był bratem stryjecznym Konstantego Skirmunta (w okresie międzywojennym polskiego ministra spraw zagranicznych). Polityk nie żałował pieniędzy dla rozwoju Porzecza. Założył fabrykę, pracował razem z chłopami w parku i, jak wspominają miejscowi, nie wstydził się rozmawiać z ludźmi „po swojemu”. 7 października 1939 roku 71-letniego Ramana wraz ze szwagrem Bolesławem Skirmuntem rozstrzelano… 

 

Groby znajdują się w odległości około kilometra od miejsca, gdzie stał ich pałac. Na metalowym krzyżu jednego z grobów widnieje napis „Na wyżynach myśli i uczuć, tam był ich dom. SKIRMUNTY. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie! Mordercom okaż miłosierdzie”. Tuż obok znajduje się zbiorowa mogiła 8 nieznanych żołnierzy 34 PP Wojska Polskiego, którzy zginęli w 1919 r.

 

Władze Białorusi – jak widać na zdjęciu mogiły wybitnego polityka zamordowanego przez komunistów – nie są zainteresowane jego upamiętnieniem. Zatem to zadanie dla Polaków, aby poprzez TV Biełsat i nasze przedstawicielstwo dyplomatyczne spowodować godne upamiętnienie tego bohatera. To ważny element dla podkreślenia wspólnoty historii narodów I RP. Bez zmian w świadomości historycznej w wielu krajach ościennych będziemy spotykali się z rosnącym niezrozumieniem idei „Międzymorza” czy „Trójmorza”. To wstyd dla naszych sąsiadów, aby w setkach miejsc pamięci o przodkach stan był podobny do śmietnisk czy gruzowisk! To najbardziej czytelny skutek promowania przez Rosję „wyzwolicieli z Armii Czerwonej”. Stąd to my musimy zainicjować wielką, międzynarodową akcję propagandowo-edukacyjną. Zadbać o pamięć!

Podziel się
oceń
4
0


wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  1 704 319  

Statystyki

Odwiedziny: 1704319
Galerie
  • liczba zdjęć: 154
Bloog istnieje od: 4081 dni

Notka ...

Adam Słomka
jest jednym z najmniej realnie znanych polskich polityków średniego pokolenia. Urodził się w 1964 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie. Był posłem na Sejm RP w latach 1991 - 2001.

Były polski przedstawiciel w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu (3 kadencje), były członek Komisji Integracji Europejskiej Sejmu RP, były członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Żona Beata. Hobby: szachy, turystyka górska, komputery.

Obecnie Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny.

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie: